Co, gdzie, kiedy?

  • 23 marca 2024
  • 25 marca 2024
  • wyświetleń: 1545

Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat ważnego dokumentu. Są wyniki konsultacji

Są wyniki konsultacji społecznych projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Były one przeprowadzane od 12 lutego do 18 marca, o czym portal czecho.pl pisał TUTAJ.

Czechowice-Dziedzice, centrum, dron
Wyznaczali obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji. Są wyniki konsultacji społecznych - zdj. ilustracyjne · fot. wpk / czecho.pl


Przedmiotem konsultacji społecznych był projekt uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji gminy Czechowice-Dziedzice. Miały one na celu poznanie opinii mieszkańców, partnerów społecznych i gospodarczych oraz wszystkich interesariuszy procesu rewitalizacji na temat dokumentu.

Konsultacje zostały przeprowadzone w kilku formach: zbierania uwag w postaci papierowej lub elektronicznej poprzez wypełnienie formularza, otwartej debaty dla interesariuszy procesu rewitalizacji, która odbyła się 29 marca w Urzędzie Miejskim oraz wypełnienia elektronicznego formularza ankiety.

W raporcie z konsultacji społecznych możemy przeczytać, że otwartej debacie dla interesariuszy wzięło udział 7 osób. Podczas spotkania zaprezentowano projekt konsultowanej uchwały, omówiono istotę procesu rewitalizacji oraz przedstawiono sposób delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. W trakcie trwania konsultacji również spłynęło 60 ankiet, z których wnioski ujęte zostaną w analizie pogłębionej GPR.

W trakcie konsultacji społecznych zebrano uwagi i opinie w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.

Pierwsza z uwag mówiła o tym, że obszar rewitalizacji powinien obejmować większą część obszaru zdegradowanego. - Tereny wzdłuż DK-1 również narażone są na różne negatywne czynniki, toteż uważam za zasadne podjęcie działań rewitalizacyjnych również tam - argumentowano. Uwaga została nieuwzględniona ze względu na brak doprecyzowania mówiącego o tym, o jaki konkretnie obszar chodzi.

Kolejny wniosek dotyczył terenu i obiektów starej Walcowni. - Centrum miasta, zaraz obok dworzec kolejowy, dobrze rozwijające się okolice piękne parki a po środku stare, straszące i zajmujące ogromne tereny obiekty starej walcownia które oszpecają wizerunek miasta - możemy przeczytać w uzasadnieniu (pisownia oryginalna). Ta uwaga również nie została uwzględniona ze względu na fakt, iż teren oraz obiekty po byłej Walcowni w Czechowicach-Dziedzicach znajduje się w wyznaczonym obszarze rewitalizacji gminy.

Kolejny wniosek dotyczył włączenia do obszaru rewitalizacji terenu po dawnym Terpenie, który znajduje się przy ulicy Pionkowej. Ta uwaga została uwzględniona, ponieważ wspomniany teren spełnia kryteria włączenia terenów poprzemysłowych do obszaru rewitalizacji. Zmieniono w tym zakresie mapę stanowiącą załącznik do uchwały oraz wprowadzono zmiany w diagnozie delimitacyjnej.

Zawnioskowano też o uwzględnienie terenów Stawów Kopalniak. - Uwaga uwzględniona. Tereny to stanowią potencjał do działań rewitalizacyjnych, w tym wpływających na poprawę sytuacji społecznej mieszkańców obszaru rewitalizacji. Są one także istotne z punktu widzenia rozwoju lokalnego gminy. Zmieniono w tym zakresie mapę stanowiącą załącznik do uchwały oraz wprowadzono zmiany w diagnozie delimitacyjne - czytamy w odpowiedzi na uwagę.

Ostatnia z uwag, zgłoszona przez prezesa Administracji Mieszkań "Silesia", mówiła o rozszerzeniu obszaru rewitalizacji o budynki zlokalizowane przy ul. Nad Białką 5, 7, 9, 11, 13. Jak uzasadnił prezes AM "Silesia". "budynki są wpisane do ewidencji zabytków, konieczne jest przeprowadzenie ich modernizacji".

- Uwaga uwzględniona. Teren ten leży w granicach podobszaru zdegradowanego i jest terenem zamieszkiwanym, zatem zdiagnozowane na obszarze zdegradowanym negatywne zjawiska, w szczególności o charakterze społecznym dotyczą także tych mieszkańców gminy. Zmieniono w tym zakresie mapę stanowiącą załącznik do uchwały oraz wprowadzono zmiany w diagnozie delimitacyjnej - czytamy w odniesieniu do uwagi.

Pełną treść raportu z konsultacji społecznych projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji można znaleźć TUTAJ. Sama uchwała została przyjęta przez czechowickich radnych podczas sesji Rady Miejskiej we wtorek 19 lutego.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.